Yeşil Çatı Uygulama Alanları

Yeşil Çatı Uygulama AlanlarıGünümüzde isteğe bağlı bitkilendirilmiş bir çatı olarak kullanılan ve basit bir çatı yöntemi gibi görülen yeşil çatılar uygulama sürecinin her aşamasında daha dikkatli olunması gereken bir sistemdir. Çim Çatı Kış aylarında izolasyona katkı sağlayan ve yaz aylarında da daha serin ortamlar oluşturan bu sistemler binanın harcadığı enerji miktarlarını da azaltmaktadır.

Yeşil Çatı Uygulama Alanları bakımından da oldukça çeşitlidir. Üç çeşit yeşil çatı sistemi vardır; Ekstensif yeşil çatı, yarı intensif yeşil çatı ve intensif yeşil çatı. Ekstensif yeşil çatılar en çok kullanılan sistemlerdir. Oldukça dayanıklı ve dirençli sedum tarzı bitkilerden oluşmaktadır. Çim Çatı Dam koruğu ya da sedum çatı olarak da adlandırılır. İntensif yeşil çatılar ise derin bir toprak katmanından oluşur ve bu katman sayesinde bitkilendirme için daha fazla seçenek bulunur. Yeşil Çatı Nedir olarak da konutlarda, kurumsal binalarda ve ticari binalarda çokça kullanılmaktadır. Çatı bahçelerinin meydana getirilmesinde geçerli olan yoğun ve esnek yeşillendirilme yöntemleri kullanılarak oluşturulan bu sistemler günümüzde oldukça tercih edilmektedir.

İntensif yeşillendirme uygulamasında kullanılan bitkiler daha fazla bakım gerektirir. Yeşil Çatı Ayrıca malzeme seçiminde de bakım sürecinde çatıda yaşanabilecek mekanik etkiler de gözlenmelidir. Sulama ihtiyacı da ekstra olarak dikkat alınmalıdır. Yeşil Onduline Ekstensif yeşillendirme uygulaması ile de hafif çatı bahçeleri elde edilebilmektedir. Kullanılan yöntemler ve malzemeler sayesinde de çatıya verilen yük de azaltılmış olacaktır. Yeşil Onduline Farklı bir söylemle; daha önceden beton, çakıl ya da karo kaplanmış bir düz çatı ya da kiremit kaplı bir eğik çatı, bu malzemeler kullanılarak yeşillendirilirse bu yapıya verilen yük çok fazla artmaz. Yeşil Çatı Sistemi Yine de projelendirme aşamasında uygulama yapılacak alan statik olarak gözden geçirilmelidir.

 

 

Temel katman olarak bitkiler, bitki taşıyıcı tabakalar, filtre ve drenaj tabakası, kök tutucu tabaka, mekanik etkilere karşı koruyucu ve nem tutucu tabaka ve su yalıtımından oluşan bu sistemler günümüzde fazlasıyla kullanılmaktadır.