Teras Bahçe

Teras BahçeSon zamanlarda şehir yaşamının kişilerde oluşturduğu stres ve yeşilden yoksun alanların çözümü olarak Teras Bahçe uygulamaları karşımıza çıkmaktadır. Özellikle de çatı bahçelerini, binalar üzerindeki çatılarda ve teraslarda bir bahçe olarak düşleyebilirsiniz. Bu uygulamalardaki asıl amaç; kişilerin doğadan uzak yaşamasının önüne geçmektir. Bununla birlikte birçok avantajı da bulunuyor.

Teras bahçesi çeşitleri de son zamanlarda geniş bir alana yayılmıştır. Teras çatılarda ya da yeraltı otoparklarının üzerlerinde kullanılan ve doğru tekniklerle yapılan Teras Bahçe uygulamaları çok güzel bir estetik örneğidir. Ekstensif yeşil çatı uygulamaları geniş alan üzerinde çim ya da çalı ile yapılan düzenlemelerle yapılan bir teras bahçesi türüdür. Toprak derinliği açısından da daha az toprak isteği duyulur ve yer örtücü bitkilerle de düzenlenebilir. Yeşil Çatı Sistemi  bahçesi detaylarına baktığımızda da vejetasyon tabakası dikkat çekmektedir. Yani bitkilerin yoğun olarak kök geliştirebildikleri tabakalar sayesinde fiziksel, kimyasal ve biyolojik özellikleriyle beraber bitkilerin yetişmesi için gerekli ortamı oluşturabilmektedir. Teras bahçesi için kullanılacak toprak katmanı da daha çok volkan tüfü gibi gözenekli yapıda bulunan materyallere gübre ya da organik maddeler eklenerek elde edilir ve kullanılır.

Teras Bahçe uygulamalarında ısı ve su yalıtımı yapılan beton zeminler üzerine sistem katmanları serilmektedir. Sistem katmanlarından biri olan yeşil çatı drenaj levhaları toprağın içinde birikecek olan suyun daha kolay drene olmasını sağlamaktadır. Bu yüzden de çok ekonomik bir uygulama olduğunu ve günümüzde de etkin bir şekilde kullanıldığını söyleyebiliriz. Teras düzenlemelerinde su tüketiminin az olması sebebiyle sedum tarzı bitkilerin kullanımı tercih edilmelidir.