MAXİDRAİN İNTENSİF YEŞİL ÇATI SİSTEMLERİ

 

Maxidrain İntensif Yeşil Çatı Sistemleri

Bu sistemler normal bahçelerle karşılaştırıldığında üzerinde yetiştirilen bitki türleri ve tasarımı olarak benzer özellikleri olan intensif çatı bahçe sistemleridir. Gelişmiş bir sulama sistemiyle daha rahat yetiştirilebilen bitki türleri ve bazı ağaçlar da yetiştirilebilmektedir.

Maxidrain İntensif Yeşil Çatı Sistemleri sayesinde ayrıca ayrıntılı parka benzeye çatı bahçelerinde bu kullanım yapılabilmektedir. Sistemin kalınlığı 500 mm’den başlamakta ve park çatı bahçelerinde ise 800 mm’ye kadar çıkabilmektedir. Çatıda peyzajlandırılmış bahçe meydana getirmek adına ve uygun zemini sayesinde park benzeri alanlar yaratmak için son derece idealdir. Sistemin faydaları ise aşağıdaki gibidir;

  • Mevcut alandan daha iyi faydalanılmasını sağlar.
  • Teknik olarak sağlam özelliklere sahiptir.
  • Günlük kullanıma uygun olarak tasarlanmıştır.
  • Güzel bir ısı yalıtımı sağlamaktadır.
  • Çevresel faydalarıyla tanınır.
  • Yağmur suyu depolamasında güzel bir hizmet verir.
  • Farklı çeşitlerde tasarımları bulunur.

Maxidrain İntensif Yeşil Çatı Sistemleri özellikleri bakımından çok kullanışlıdır. Sistemin modern sulama tekniklerinin daha güzel bir şekilde uygulanması rahatlığı da bulunur. Ayrıca normal bahçelerin sunduğu tüm imkânlardan faydalanılabilmektedir. Sistemin bitki taşıyıcı tabakası sayesinde minimum toprak derinliği 500 mm ile 800 mm arasında olabilmektedir ve üzerinde yetiştirilmek istenen bitki çeşitlerine göre farklılık gösterebilir.

Sistemin filtrasyon geotekstili liflerin birbirlerine ısıl işlemle bağlanması metodu ile üretilmiştir toprağı ve içerisindeki partikülleri rahatlıkla süzebilir. Nem tutma ve koruma tabakası sayesinde de su yalıtımının imalat sırasında bazı mekanik hasarlara karşı korunması amaçlanır. Bünyesinde nem tuttuğu için fazladan su depolanabilmektedir. Yeşil Çatı Kök tutucu tabaka sayesinde de su yalıtımının köke dayanıklı olmadığı durumlarda bitki köklerinin zararlı etkilerinden korunması amaçlanmaktadır. Tüm bu özelliklerinden de günümüzde oldukça tavsiye edilen bir sistem olduğunu söyleyebiliriz.